Zaczynasz trenować boks? Dowiedz się, czego potrzebujeszKiedy tylko zauważysz pierwsze efekty treningu bokserskiego, na pewno nie pożałujesz, że zapisałeś się do klubu i zacząłeś ćwiczyć ten emocjonujący i niezwykle rozwijający sport walki. Musisz jednak zadbać o to, aby Twój trening był bezpieczny – w tym celu wyposaż się w jakościowy sprzęt, niezbędny do uprawiania pięściarstwa na poziomie amatorskim i zawodowym.

Rękawice bokserskie

To absolutna podstawa, która zapewne każdemu przyjdzie do głowy w pierwszej kolejności. I jak najbardziej słusznie. Rękawice będą niezbędne zarówno w czasie sparingów z kolegą z klubu lub z trenerem, jak również w czasie ćwiczeń na przyrządach. Tutaj musimy wyjaśnić zasadniczą różnicę pomiędzy rękawicami sparingowymi a rękawicami przyrządowymi.

  • Rękawice sparingowe charakteryzują się większą wagą, są znacznie obszerniejsze i lepiej amortyzują siłę uderzenia, chroniąc Twoje dłonie przed mikrourazami oraz szczękę sparingpartnera.
  • Rękawice przyrządowe są mniejsze, niekiedy pozwalają nawet wykonywać inne ćwiczenia, np. skakanie na skakance, ponieważ umożliwiają w miarę wygodny chwyt. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona dłoni przed urazami w czasie uderzania w worek treningowy.

Jeśli chcesz na poważnie zaangażować się w trening, na pewno będziesz potrzebować obydwu rodzajów rękawic.

Jakie rękawice wybrać na początek?

Na pierwsze treningi pięściarstwa lepiej wybrać rękawice ze skóry syntetycznej – są tańsze niż modele ze skóry naturalnej, ale bardzo dobrze odwzorowują jej właściwości. Na skórzane przyjdzie jeszcze czas. Wybierz też rękawice zapinane na rzepy, które bez problemu założysz i zdejmiesz samodzielnie.

Owijki bokserskie

Pod rękawicami muszą znaleźć się owijki bokserskie. Mogą być wykonane z bawełny lub mieszanki bawełny z materiałami syntetycznymi. Owijki pełnią dwie zasadnicze funkcje, które w ogromnym stopniu podnoszą komfort i bezpieczeństwo treningu.

  • Owijki bokserskie usztywniają i stabilizują nadgarstki i pozostałe stawy w dłoniach. Dzięki temu jeszcze bardziej podnoszą ich odporność na uderzenia i zapobiegają mikrourazom.
  • Funkcją owijek jest także wchłanianie potu. Dzięki obecności wewnętrzna część rękawic nie nasiąka potem, przez co łatwiej zachować ich czystość i higienę.

Ochraniacze na zęby

W czasie sparingów i walk ochraniacze na zęby chronią nie tylko uzębienie przed wybiciem i złamaniami, ale też niwelują ryzyko przegryzienia języka, które byłoby znacznie poważniejszym i niosącym boleśniejsze konsekwencje urazem. Do wyboru masz ochraniacze silikonowe i żelowe. Obydwa rodzaje jednakowo dobrze amortyzują siłę uderzenia, jednak żelowe lepiej dopasowują się do kształtu szczęki.

W czasie treningu i sparingu wystarczającą ochronę zapewnią Ci pojedyncze ochraniacze na zęby, zakładane wyłącznie na górną szczękę. Ochraniacze podwójne to wybór na czas starcia w ringu.

Kask

Przy wyborze kasku zasada jest prosta – kaski bokserskie muszą być idealnie dopasowane do kształtu i rozmiaru głowy. Tylko wtedy zagwarantują skuteczną ochronę oraz komfort treningu. Ważne, żeby zasłaniały nos, kość czołową, szczękę i zęby.

Strój sportowy

Nie możesz oczywiście zapomnieć o właściwym stroju. Postaw na koszulkę i spodenki z termoaktywnych tkanin, które oddychają i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Buty bokserskie powinny być lekkie, wysoki i idealnie dopasowane do stopy. Gumowa podeszwa zapewni lepszą stabilność w czasie pracy nóg.