Turniej petanque w kopalni soli

Wydarzeniem bez precedensu w dziejach polskiej petanqe było rozegranie w bieżącym miesiącu w kopalni soli w Kłodawie turnieju dubletów na głębokości 600 metrów pod ziemią.

Turniej odbywał się pod patronatem Ambasadora Francji w Polsce , głównym jego celem była promocja petanque poprzez bicie World Records Guinness pod względem najniżej rozegranych zawodów sportowych. W zawodach wzięły udział 34 najlepsze dwu – osobowe drużyny z terenu całego kraju. Wśród nich znalazły się dwie ekipy z naszego miasta – zespół ,,A To My" w składzie Krystian Maćkowiak, Romuald Ratajczak oraz zespół ,,Bretania" reprezentowany przez Jeana Cloude Salou i Andrzeja Jankowskiego. 

Zanim jednak doszło do rozpoczęcia turnieju jego uczestnicy wzięli udział w odprawie technicznej, podczas której omówiono szczegóły dot. bezpieczeństwa gry pod powierzchnią ziemi. Należy nadmienić, że w tym czasie w ,,Kopalni Kłodawa S.A." na głębokości 750 m odbywało się wydobycie soli. Wewnątrz areny zmagań panowała temperatura 21 stopni ciepła. 

Turniej rozpoczął się około godz.15:30, drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Rozegrano trzy rundy eliminacyjne. Zwycięzcy poszczególnych grup rozegrali mecz o I miejsce, drużyny zajmujące drugie miejsca w grupie grały o trzecie miejsce.

Zwycięzcami turnieju po 5 godzinnych zmaganiach został zespół ,,Liptony" (Tomasz Lipczyński oraz Rafał Kaczmarek z Liskowa Wlkp, którzy w finale pokonali ekipę ,,Weteranów" z Jedliny (Jerzy Siara, Kazimierz Jacak). Trzecie miejsce zajęła drużyna z Wrocławia (Marek Cieśla, Michał Zamoyski). Nasze ekipy zajęły miejsca w połowie drugiej dziesiątki.

Uczestnicy turniejowych zmagań otrzymali okolicznościowe certyfikaty upamiętniające bicie ,,światowego rekordu Guinnessa" oraz złożyli pamiątkowe autografy na specjalnie do tego celu przygotowanych flagach.