Szanse jeszcze są, ale… – analizaFaza play-off z każdą kolejką oddala się od zespołu Fogo Unii Leszno. Po niedzielnej porażce Byków w Rybniku, sytuacja stała się dramatyczna. Awans wciąż jest jednak możliwy, lecz nie wszystko zależy od leszczynian.


Aktualna tabela PGE Ekstraligi:
 
MSC Klub Mecze Punkty
1. Stal Gorzów 12 24
2. Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 11 20
3. Get Well Toruń 12 18
4. MrGarden GKM Grudziądz 12 13
5. ROW Rybnik 12 12
6. Betard Sparta Wrocław 12 12
7. Fogo Unia Leszno 11 9
8. Unia Tarnów 12 4

O fazę play-off walczą jeszcze aż cztery zespoły. Najprawdopodobniej do ostatniej kolejki nie będzie wiadomo, która z nich znajdzie się w strefie medalowej. Aby zobrazować sytuację Fogo Unii Leszno, przyjęliśmy bardzo optymistyczny wariant wydarzeń.

Założyliśmy, iż w czwartek Byki pokonają zielonogórski Falubaz za dwa punkty. Potem zwyciężą w Grudziądzu, a w ostatniej kolejce pokonają Spartę. Zdobędą tym samym 7 punktów, co w końcowym rozrachunku da im 16 oczek.

Zaległy mecz:

Leszno – Zielona Góra (Leszno +2, Zielona Góra +1)

13. kolejka  – 15 sierpnia (poniedziałek)

Tarnów – Rybnik (Tarnów +3)
Gorzów – Zielona Góra (Gorzów +3)
Wrocław – Toruń (Wrocław +2, Toruń +1)
Grudziądz – Leszno (Leszno +3)

14. kolejka  – 21 sierpnia (niedziela)
Rybnik – Gorzów (Rybnik +2, Gorzów +1)
Zielona Góra – Tarnów (Zielona Góra +3)
Leszno – Wrocław (Leszno +2, Wrocław +1)
Toruń – Grudziądz (Toruń +3)

Co musi się wydarzyć, żeby 16 punktów wystarczyło do awansu?

Zacznijmy od rybniczan. Założyliśmy, że ROW przegra w Tarnowie za 3 (w pierwszym meczu 48:42 dla Rybnika) i za 2 oczka pokona na własnym torze gorzowską Stal (w pierwszym meczu 53:36 dla Gorzowa). Rekiny rundę zasadniczą zakończyłyby wtedy z dorobkiem 14 punktów. Jeżeli natomiast podopieczni Piotra Żyto wygrają w Tarnowie, będą mieli na swoim koncie aż 17 oczek i leszczynianie znaleźliby się w beznadziejnej sytuacji. Nie pomógłby nawet ewentualny bonus zdobyty przez Unię na Falubazie. Jedno jest pewne – jakiekolwiek  zwycięstwo Jaskółek nad Rekinami pomoże Fogo Unii Leszno

Dla grudziądzan kluczowym meczem jest pojedynek na własnym torze z Fogo Unią. W razie przegranej, szanse na awans do pierwszej czwórki zmaleją prawie do zera. Podopieczni Roberta Kempińskiego musieliby wtedy szukać punktów na toruńskiej Motoarenie.

Sparta nie ma szans na bonus w starciu z KS Get Well Toruń (w pierwszym meczu 60:30 dla Torunia). Założyliśmy jednak, że na Golęcinie Spartanie pokonają Anioły, a potem zdobędą bonus w Lesznie. Trzy oczka w dwóch spotkaniach dałyby wrocławianom 15 punktów, a to nie wystarczy. Zatem do awansu potrzebują zwycięstwa w ostatniej kolejce na stadionie imienia Alfreda Smoczyka, a tego wyklyczyć przecież nie można.


Symulacja po rundzie zasadniczej:

MSC Klub Mecze Punkty
1. Stal Gorzów 14 28
2. Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra 14 24
3. Get Well Toruń 14 22
4. Fogo Unia Leszno 14 16
5. Betard Sparta Wrocław 14 15
6. ROW Rybnik 14 14
7. MrGarden GKM Grudziądz 14 13
8. Unia Tarnów 14 7

Podkreślamy, że powyższe warianty są dla Fogo Unii Leszno niezwykle sprzyjające. Przy obecnej formie Byków, szanse na wyjazdowe zwycięstwo w Grudziądzu są nikłe, a zdecydowanym faworytem pozostają gospodarze. 

Co więcej, o triumf będzie niezwykle trudno w również czwartkowym meczu z Falubazem. Ewentualna porażka wykluczy Byki z walki o medale. Leszczynianie muszą wygrać, a ewentualny punkt bonusowy też byłby niezwykle cenny.

W naszej opinii największe szanse na play-off mają ROW Rybnik i MrGarden GKM Grudziądz. Co więcej, wszystko zależy od nich samych, a Byki muszą niestety oglądać wyniki rywali. Dla biało-niebieskich kluczowe są własne zwycięstwa, ale również porażka Rekinów w jednym z dwóch spotkań. W tym momencie bardziej prawdopodobny scenariusz dla Unii (porażka w Grudziądzu lub z Zieloną Górą) oznacza baraże zamiast fazy play-off. 

(n)