Sędziował w NiemczechDo Niemiec na wymianę sędziowską, wybrał się w miniony weekend zawodnik Sportingu Futsalu Leszno, Przemysław Czajka. Celem wyjazdu było między innymi zapoznanie się z metodami szkolenia zachodnich sąsiadów.

Pochodzący z Gostynia sędzia piłkarski Przemysław Czajka, uczestniczył w studyjnym wyjeździe do Niemiec z ramienia Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wraz z pozostałą trójką wytypowanych arbitrów i obserwatorem, w dniach 15-17 maja przebywał w miejscowości Barsinghausen położonym w Dolnej Saksonii, niedaleko Hannoveru.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z metodami szkolenia i doskonalenia sędziów oraz obserwatorów przez niemieckie władze piłkarskie oraz wymiana doświadczeń. Nasi sędziowie, wraz z niemieckimi kolegami, wzięli udział w seminarium dla perspektywicznych sędziów z tego regionu.

Zaprezentowana teoria została sprawdzona także w praktyce. Sędziowie mieli możliwość prowadzenia meczów Ligi Regionalnej. Była więc okazja do skonfrontowania sposobów sędziowania w innych warunkach i sprawdzenia jakości komunikacji między sędzią a zawodnikami w języku niemieckim lub angielskim. Czajka prowadził spotkanie drużyn ligi juniora starszego i zebrał bardzo dobre opinie od uczestników zmagań boiskowych, kibiców oraz niemieckich obserwatorów.

– Uznaję ten wyjazd za niezwykle cenny pod względem zebranego doświadczenia. Zdobyłem szeroką wiedzę merytoryczną, podpatrywałem doświadczonych arbitrów Bundesligi. Z pewnością okaże się to bardzo przydatne w najbliższym czasie. Walczę o awans do grona sędziów trzecioligowych. Nie ukrywam, że jest to moje marzenie – powiedział 28-letni Czajka.