Ruszają piłkarskie Akademickie Mistrzostwa PolskiSzesnaście najlepszych akademickich drużyn piłkarskich walczy od poniedziałku o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Imprezę finałową już po raz trzeci gości Leszno.

Cieszymy się, że znów piłkarze do nas zawitają. Organizowaliśmy finały w 2015 i 2017 roku i chyba zrobiliśmy to dobrze, skoro znów otrzymaliśmy ten zaszczyt – mówi Grzegorz Kapitan, prezes AZS PWSZ Leszno.

Miasto słynie z czterech naturalnych bardzo dobrze przygotowanych piłkarskich muraw, ale w tym roku organizatorom dały się we znaki… dziki. Po oddaniu odcinka drogi ekspresowej S5 usytuowanego przy kompleksie boisk im. Zdzisława Adamczaka dziki sprawiły nam psikusa, bo zryły jedno z boisk. Szybka interwencja pracowników leszczyńskiego MOSiR-u i zakup trawy z rolki pozwoliły załatać kartoflisko, ale brak zakorzenienia nowej trawy nie pozwala na użytkowanie jednego z boisk – dodaje Kapitan. Z tego powodu dodatkowym boiskiem, na którym rywalizować będą zawodnicy w finałach AMP, stał się obiekt w pobliskiej Rydzynie.

W leszczyńskim finale zagra 16 najlepszych akademickich drużyn wyłonionych z szeregu eliminacji. W gronie tym możemy znaleźć  trzy uczelnie AWF, cztery politechniki, pięć uniwersytetów, dwie szkoły z typu społeczno-przyrodniczych oraz po jednej szkole niepublicznej i wyższej zawodowej. Tytułu broni Politechnika Opolska, która wygrała dwa ostatnie AMP.

AMP w piłce nożnej współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a partnerem strategicznym imprezy jest LOTOS S.A. Honorowy patronat nad turniejem finałowym objęli Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, JM Rektor PWSZ w Lesznie prof. dr hab. Maciej Pietrzak oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

GRUPA A:

 1. Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
 2. Politechnika Gdańska
 3. Politechnika Łódzka
 4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie

GRUPA B:

 1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 3. Politechnika Rzeszowska
 4. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

GRUPA C:

 1. Politechnika Opolska
 2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 4. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

GRUPA D:

 1. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 3. Uniwersytet Rzeszowski
 4. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy