Rekordowy Kosma7 dni, 7 godzin i 7 minut – tyle czasu zajęło Kosmie Szafraniakowi przejechanie Maratonu Rowerowego Dookoła Polski. Trasa tego ultramaratonu liczyła 3140 kilometrów.

Maraton Rowerowy Dookoła Polski to najdłuższy w Polsce maraton rowerowy z limitem czasu 10 dni. Start i meta zlokalizowane są na Przylądku Rozewie przy latarni morskiej. Zawody organizowane są co 4 lata, a udział w nich skierowany jest do amatorów długodystansowej jazdy na rowerze, o bardzo dobrym przygotowaniu kondycyjnym i psychicznym.

Uczestnicy kategorii Extreme pokonują trasę non-stop, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz, bez samochodów z obsługą techniczną, bez masażystów, bez lekarzy i całego tabunu ludzi, który towarzyszy zawodnikom przy typowych wyścigach szosowych. Są zdani tylko na siebie, swój rower i ekwipunek zabrany ze sobą na starciem, a na ewentualna pomoc mogą liczyć jedynie od innych uczestników lub przypadkowo napotkanych po drodze ludzi, którzy taką pomoc będą w stanie im udzielić. Samodzielnie ustalają czas, miejsce i długość trwania odpoczynków.

Leszczynianin osiągnął najlepszy w historii tej imprezy czas. Poprzedni rekord pobił o ponad 1 dzień! Aktualnie z maratonem zmaga się jeszcze kilkudziesięciu uczestników.

fot. Facebook