Powstał film o Smoczyku„Oni tworzą historię Leszna”- pod taką nazwą Telewizja Leszno realizuje cykl filmów o znanych leszczynianinach. Pierwszy na tapecie znalazł się legendarny żużlowiec Unii Leszno, Alfred Smoczyk.

Alfred Smoczyk był świetnie zapowiadającym się żużlowcem – zawodnikiem leszczyńskiej Unii oraz CWKS-u Warszawa. W wieku dwudziestu jeden lat wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Jego świetnie rozwijającą się karierę przerwał tragiczny wypadek. Alfred Smoczyk zginął 26 września 1950 roku w wypadku motocyklowym. Rok później odbyły się pierwsze zawody upamiętniające popularnego Freda, które zresztą kontynuowane są do dziś. W 1953 roku leszczyński stadion nazwano imieniem Alfreda Smoczyka. Niewątpliwie tworzył on historię Leszna. Stąd też pierwszy z filmów z tej serii realizowany przez Telewizję Leszno poświęcono właśnie Alfredowi Smoczykowi.

Jego przygotowaniem zajęli się Daniel Nowak i Paweł Włodarczak, którzy wiele czasu poświęcili na rozmowy z osobami, które znały Alfreda Smoczyka. W filmie znalazły się między innymi wypowiedzi Urszuli Plewy – siostry żużlowca oraz Stanisława Przybylskiego, który był mechanikiem Alfreda Smoczyka. Wiele z nich jest przejmujących i wzruszających.

Zdradzić możemy, że bohaterem kolejnego filmu będzie także żużlowiec – obecny trener Unii Leszno Roman Jankowski. Filmy dostępne będą także na www.unialeszno.tv.