Podniebne widowisko w LesznieTradycją jest, że w ostatni weekend czerwca miłośnicy lotnictwa z całej Polski przybywają do Leszna na jedne z najciekawszych pokazów lotniczych.

Już po raz dziewiąty w dniach 27 – 28 czerwca na lotnisku Strzyżewice odbędzie się Piknik Szybowcowy: Leszno rozwiń skrzydła. To jedne z największych Air Show w kraju, podczas którego zaprezentują się mistrzowie pilotażu z Wielkiej Brytanii, Francji, Czech i Polski. To lotnicze święto uświetnią najlepsi wojskowi piloci Polskich Sił Powietrznych z zespołu „Biało-Czerwone Iskry”, mistrzowie świata i Europy w lotniczych konkurencjach, spadochroniarze oraz paralotniarze. Największą jednak atrakcją, dla której przyjeżdża publicznośd z całej Polski, są jedyne w tej części Europy, unikatowe pokazy lotniczej akrobacji po zachodzie słońca.

Nocne pokazy lotnicze to wizytówka Pikniku Szybowcowego. Piloci w specjalnie podświetlonych statkach powietrznych, w rytm muzyki, przy błysku efektów pirotechnicznych będą „malowad” ogniste figury na nocnym niebie. Pokaz wykonają prekursorzy tego typu pokazów na świecie – GliderFX oraz AeroSPARX z Wielkiej Brytanii. Pilot Guy Westgate latający w obu zespołach miał przyjemnośd przygotowywad "wystrzałowe lotnicze show" podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Nocną niespodziankę szykują też paralotniarze z Fly2Live, lotnicy z Flying Dragons, baloniarze oraz spadochroniarze z zespołu Lost in Space.

Pokazy w Lesznie to występy światowej klasy pilotów, których dotąd w Polsce nie mieliśmy okazji podziwiad. W tym roku na leszczyoskim niebie przed publicznością zadebiutuje amerykaosko-francuskie małżeostwo akrobatów lotniczych z zespołu Cap Tens oraz grupa Czechów z Follow Me Formation. Po trzech latach do Leszna powraca jeden z najlepszych zespołów akrobacyjnych na świecie – The Flying Bulls. W zupełnie nowym składzie i w nowych, niesamowicie szybkich i zwrotnych maszynach XA42 obiecują zachwycid zgromadzoną publicznośd.

Jedną z największych atrakcji (a z pewnością najgłośniejszą) będzie zespół Biało-Czerwone Iskry, czyli reprezentacyjna grupa Sił Powietrznych w sześciu odrzutowcach TS-11 Iskra.

Podczas dwóch dni widzowie będą mieli okazję podziwiad solowy występ Mistrza Świata Macieja Pospieszyoskiego na szybowcu Swift, dynamiczny występ grupy AVIOMET oraz Szybowcową Kadrę Narodową Juniorów.

W trakcie pokazów odbędzie się też niezwykły wyścig "po" płycie lotniska i "nad" nią. Po raz pierwszy w Polsce ścigad się będzie samolot akrobacyjny, samochód rajdowy oraz motocykl prowadzony przez zawodnika Speedway Ekstraligi.

Wszyscy chętni widzowie będą mogli wznieśd się w powietrze samolotem(także unikatowym hydroplanem), szybowcem, śmigłowcem, paralotnią i doświadczyd piękna latania na własnej skórze. Muzyczną gwiazdą pokazów będzie zespół De Mono.

Tak jak co roku, podczas pokazów odwiedzający będą mogli podziwiad wystawę sprzętu wojskowego. Jedną z jej największych atrakcji będzie możliwośd zobaczenia z bliska czołgu Lepoard 2.

Zapraszamy do Leszna na wielkie lotnicze święto już 27 i 28 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące Pikniku Szybowcowego i atrakcji można znaleźd na stronie www.piknikszybowcowy.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/PiknikSzybowcowy, do których odwiedzin serdecznie zapraszamy.