Poczekają jeszcze tydzieńWciąż niewiadomo, w której lidze zagra w przyszłym sezonie Polonia 1912 Leszno. Całe zamieszanie związane jest z brakiem pozwolenia na grę w III lidze Warty Poznań i Calisii Kalisz.

O losach poznaniaków i kaliszan zadecyduje Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najwyższa instancja ma zbadać, czy drużyny są w stanie spłacić zadłużenie. Ponadto organ ma określić na aspekty prawne funkcjonowania klubów, które miałyby grać w III lidze. Sprawy w swoje ręce nie wziął Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, z uwagi na małe doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu problemów. – Znamy aspekt historyczny i wiemy, jak zasłużonym klubem jest Warta Poznań, ale nie chcemy podjąć decyzji, która mogłaby kogoś skrzywdzić – przekonuje przewodniczący Komisji Licencyjnej WZPN, Andrzej Tomkowiak. – Centrala przerabiała już kilka takich przypadków i ma doświadczenie. My nie mamy i dlatego musimy być szczególnie ostrożni, by nie popełnić błędu – dodaje.

Niestety, wciąż w niepewności pozostaje zespół leszczyński. Podopieczni Tomasza Krysiaka formalnie powinni byli występować na IV-ligowych boiskach, jednak przy niedyspozycji Poznania i Kalisza, Polonia przystąpi do gry w III lidze. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że to się przeciąga i że niektóre grupy III ligi mają już terminarze na nowy sezon, a w naszej grupie wciąż nie wiadomo, co z Wartą. Wszystko bierze się jednak z naszej ostrożności – mówi Tomkowiak.

Ostateczne decyzje mają zapaść 25 lipca. Znając opinie PZPN odnośnie zobowiązań prawnych, WZPN ogłosi co dalej. 

Łukasz Kaczmarek