Mistrzostwa pełne niespodzianek?

21. października w leszczyńskiej hali Trapez rozpoczną się IV Indywidualne Mistrzostwa Świata w kręglarstwie klasycznym. Na obiekcie ciągle trwa montaż torów, których odbiór nastąpi w dzień poprzedzający inaugurację mistrzostw.

W piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem członków Komitetu Organizacyjnego, na czele z jego przewodniczącym Zbigniewem Białasem. W mistrzostwach wezmą udział reprezentanci 17 państw. W ostatniej chwili wycofała się reprezentacja Katalonii. W sumie na torach pojawi sie aż 128 zawodników i zawodniczek. – Pierwsze dwa dni to będzie rywalizacja indywidualna w kategorii mężczyzn i kobiet. Drugiego dnia rozpocznie się również walka o medale w tandemie mieszanym. Najbardziej widowiskowe konkurencje będą miały miejsce w środę, a wśród nich między innymi spinty. Na czwartek, piątek i sobotę zaplanowano pozostałe rundy indywidualne – informuje Zbigniew Białas.

Organizatorzy mistrzostwa traktują jako popularyzację sportu i miasta Leszna, dlatego wstęp na zawody będzie bezpłatny. Ci, którzy na Trapez zawitać nie mogą, będą mieli okazję do śledzenia videorelacji live z internecie. 

Koszt organizacji turnieju wyniósł około 200 tysięcy złotych. 700 tysięcy kosztowały tory, które po mistrzostwach mają służyć leszczyńskim kręglarzom. Cztery z nich zostaną bowiem zamontowane na leszczyńskiej kręgielni. – Jest to najnowocześniejsza technologia. Szczególnie jeśli chodzi o automatykę i elektronikę, bo sama konstrukcja nie jest niczym nowym – informuje dyrektor MOSiR i zarazem członek Komitetu Organizacyjnego, Andrzej Tomkowiak.

Jeszcze nie wiemy, co stanie się z pozostałymi czterema torami. Andrzej Tomkowiak jest przeciwnikiem pomysłu sprzedaży toru. W grę wchodzi rozbudowa leszczyńskiej kręgielni. Na rozważanie takiej opcji przyjedzie jednak czas po mistrzostwach. 

Twarzą mistrzostw jest znana w Lesznie, Beata Włodarczyk. Nasza reprezentacja liczyć będzie 7 osób. Aż 6 związanych jest z Polonią 1912 Leszno. Pod znakiem zapytania stoi jednak start Kingi Konopy, która zmaga się z kontuzją. Jeżeli nasza zawodniczka nie zdoła przystąpić do rywalizacji, zastąpi ją Aneta Szostek z Polonii Łaziska Górne. 

Wśród Panów czarnym koniem może być Mikołaj Konopka z Polonii 1912 Leszno. – To aktualny brązowy medalista Indywidualnego Pucharu Świata z Tallina , wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów. Mam nadzieję, że będzie dobrze przygotowany, bo stać go na dobre pojedynki z czołowymi zawodnikami świata – mówi Jan Majchrzak, wiceprezes Polskiego Związku Kręglarstwa.

W roli faworytów wymieniani są głównie Węgrzy i Rumunii. Kręgle lubią jednak niespodzianki, na które z pewnością liczy leszczyńska publiczność. – Decydują nie tylko umiejętności techniczne. Decyduje także głowa i odporność psychiczna – podkreśla Ireneusz Kaczmarek, członek Komitetu Organizacyjnego. Ciekawostką jest fakt, że uczestnicy mistrzostw nie mają prawa treningów. Tory zostaną przetestowane, ale nie mogą tego zrobić zawodnicy, którzy są zgłoszeni do mistrzostw. Nie można więc powiedzieć, że Polakom pomoże znajomość torów. Pomóc może im tylko polska publiczność.

Szczegóły związane z imprezą znajdą Państwo na oficjalnej stronie internetowej zawodów, pod adresem www.kegelwm2012.leszno.pl. Dodajmy, iż jednym z patronów medialnych IV Indywidualnych Mistrzostw Świata w kręglarstwie klasycznym jest portal LeszczynskiSport.pl.

Daniel Nowak