Memoriał A. Smoczyka (zapowiedź)24. marca o godzinie 15:00 na stadionie w Lesznie odbędzie się Memoriał Alfreda Smoczyka. Będzie to już sześćdziesiąta druga odsłona tego niezwykle prestiżowego turnieju poświęconemu wybitnemu zawodnikowi, który pomimo swej krótkiej kariery zyskał miano człowieka legendy.
Od samego początku istnienia, czyli od 1951 roku, Memoriał Alfreda Smoczyka  pisze wiele niesamowitych scenariuszy. Wytrawni fani czarnego sportu pamiętają szczególnie sentymentalne momenty, które miały miejsce w przebogatej historii tych zawodów na torze w Lesznie i, miejmy nadzieję, będą mieć jeszcze przez co najmniej trzydzieści osiem lat a może i dłużej.  Sam w sobie memoriał ten jest jednym z najbardziej cenionych i najznamienitszych memoriałów, wszak impreza ta jest jedną z najstarszych imprez rozgrywanych na całym świecie.

Okres zimowy można już oficjalnie uznać za zamknięty, dlatego trybuny kilkudziesięciotysięcznego obiektu wypełnią się kibicami, spragnionymi żużlowego zapachu i ryku motocykli. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, bowiem już pierwszy sparing ze Stalą Gorzów przyciągnął pokaźną liczbę fanatyków speedwaya. Wszyscy zgromadzeni w sobotnie popołudnie na leszczyńskim Smoku, będą mogli śledzić poczynania szesnastu uczestników. W obsadzie oprócz Polaków, widnieją nazwiska trzech obcokrajowców, Bjarne Pedersena, Nicki Pedersena oraz Emila Sajfutdinowa. Zarówno dla Duńczyków, jak i dla Rosjanina to niejako próba generalna przed tym, co czeka ich w ostatni dzień marca w dalekiej Nowej Zelandii, a dokładniej w Auckland. To właśnie w tym malowniczym zakątku świata przyjdzie najlepszym rozpocząć wielki bój o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Memoriał powinien dać także odpowiedź na pytanie, jak spisują się poszczególni zawodnicy przed startem ligowych rozgrywek. Na owalu przy ulicy Strzeleckiej dominować będą przede wszystkim pojedynki indywidualne leszczyńskich Byków. W stawce zawodów, łącznie z rezerwowym, jest bowiem aż dziewięciu reprezentantów trzynastokrotnego Drużynowego Mistrza Polski. To właśnie na ich poczynaniach skupiać się będzie uwaga większości widzów. Ciekawić może również postawa obrońcy tytułu, Janusza Kołodzieja. Dwukrotny Indywidualny Mistrz Polski, który w zeszłym roku pożegnał się z Lesznem, zapowiada walkę o zwycięstwo. Dla popularnego Koldiego byłoby to wspaniałe wejście w nadchodzący sezon. Listę startową zamykają Piotr Protasiewicz, Maciej Janowski, Robert Kościecha i powołany w ostatniej chwili w miejsce Łukasza Jankowskiego, Grzegorz Walasek.

Zawodnicy biorący udział w zawodach, pomimo początku żużlowej karuzeli, będą chcieli za wszelką cenę pokazać się z jak najlepszej strony. Osiągnięcie sukcesu, przy nieźle wyglądającej obsadzie, może naładować pozytywną energią na cały sezon. Wysokie miejsce zajęte w memoriale o tak dużej randze, da sportową satysfakcję każdemu. W tym wypadku kibicom nie pozostaje nic innego, jak tylko przybycie w sobotnie popołudnie na leszczyński stadion, by dopingować swoich ulubieńców.

Lista startowa:
1. Troy Batchelor (Unia Leszno)
2. Nicki Pedersen (Lotos Wybrzeże Gdańsk)
3. Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
4. Robert Kościecha (Polonia Bydgoszcz)
5. Przemysław Pawlicki (Unia Leszno)
6. Emil Sayfutdinov (Polonia Bydgoszcz)
7. Janusz Kołodziej (Tauron Azoty Tarnów)
8. Grzegorz Walasek (PGE Marma Rzeszów)
9. Bjarne Pedersen (Start Gniezno)
10. Jarosław Hampel (Unia Leszno)
11. Piotr Pawlicki (Unia Leszno)
12. Jurica Pavlic (Unia Leszno)
13. Kamil Adamczewski (Unia Leszno)
14. Tobiasz Musielak (Unia Leszno)
15. Damian Baliński (Unia Leszno)
16. Maciej Janowski (Tauron Azoty Tarnów)
R1. Filip Marach (Unia Leszno)

Ceny biletów:
Sektor „0” miejsca numerowane – 40 PLN
Bilet normalny – 25 PLN
Bilet kobiecy – 20 PLN
Bilet ulgowy (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych, studenci studiów dziennych) – 15 PLN
Bilet dziecięcy (dzieci do lat 7) – 2 PLN
Program – 5 PLN

Łukasz Kaczmarek