Bieg dla zasłużonych w obiektywie10 września 2016 roku na lotnisku w Lesznie odbył się „Bieg dla Zasłużonych”, który stanowił podziękowanie dla zwierząt, które przeszły na emeryturę po pracy w służbach mundurowych.

Mając na uwadze, że w służbach mundurowych obok funkcjonariuszy służbę pełnią też psy i konie, Stowarzyszenie „Pamiętamy skąd jesteście” wyszło z inicjatywą otwarcia pierwszej w Polsce Ostoi dla zwierząt kończących służbę -„Zasłużyliśmy – Ostoja Emerytów”. Nie zawsze bowiem przewodnik psa lub opiekun konia jest w stanie zająć się swoim podopiecznym po przejściu na emeryturę. Wówczas znajdą one swoje miejsce w Ostoi.

Innowacyjną w skali kraju ideę Stowarzyszenie chce zaszczepić w świadomości społeczeństwa, dlatego też 10 września na lotnisku w Lesznie odbył się „Bieg dla Zasłużonych”, który był symbolicznym otwarciem Ostoi, budowanej od miesięcy w Gierłatowie (pow. wrzesiński).

Bieg odbył się na dwóch podstawowych dystansach: 5 i 10 km dla wszystkich chętnych (limit zgłoszeń do 500 osób) oraz symbolicznym dla zwierząt ze służb mundurowych wraz z przewodnikami. Wspólny symboliczny bieg pokazał nasz szacunek dla zwierząt pracujących w służbach i był podziękowaniem za całe lata pracy na rzecz naszego codziennego bezpieczeństwa.

W ten sposób przypomnieliśmy też o problemie emerytowanych zwierząt pracujących, które często nie mogą znaleźć drugiego domu – mówi Grzegorz Chmielewski, pomysłodawca powstania Ostoi.

„Bieg dla Zasłużonych” to główna atrakcja pikniku, na którym zaprezentowały się formacje służb mundurowych. Specjalnie dla nich stworzone zostały miasteczka tematyczne z licznymi atrakcjami. Nie zabrakło też zabaw dla młodszych i starszych uczestników pikniku: m. in. wojskowego pola minowego i strażackiego toru przeszkód.

inf. prasowa
fot. Daniel Nowak