Szybowcowe zmagania zakończonePrzez ostatnie kilka dni w Lesznie trwały Szybowcowe Mistrzostwa Polski. Równolegle odbywały się także zawody pod nazwą Leszno Cup, w których dominowali piloci Aeroklubu Leszczyńskiego.

W Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie otwartej złoto zdobył Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego. Kolejne miejsca na podium zajęli: Jakub Barszcz (Aeroklub Orląt) oraz Karol Staryszak (Aeroklub Nadwiślański). Najwyżej wśród leszczynian, na piątej lokacie uplasował się Janusz Centka.

W ramach tych samych zawodów odbywały się również Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów. W klasie Klub A tytuł zdobył Tomasz Hornik z Aeroklubu Nadwiślańskiego, natomiast klasa Klub B należała do jego klubowego kolegi Karola Snapko. Jedynym pilotem Aeroklubu Leszczyńskiego, który znalazł się w pierwszej dziesiątce był Tymoteusz Dolata, a uczynił do w klasie Klub A.

Leszno Cup należał do miejscowych. W klasie Standard wygrał Paweł Wojciechowski, a w klasie 15+18 m Maciej Adamski.

Po raz kolejny okazało się, że szybownictwo to sport zupełnie zamknięty dla kibiców. Leszczyńskie lotnisko odwiedzało wielu interesantów,  którzy chcieli kibicować z bliska. Wśród nich często były rodziny z dziećmi, ale także my – dziennikarze. Niestety nie dano im szansy, aby bliżej poznać szybownictwo i ludzi z nim związanych.

Bariera łącząca uczestników i kibiców była nie do przejścia. Fani mogli zobaczyć zawody jedynie z takiej perspektywy, jak na poniższych zdjęciach. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to nie jest łatwy do śledzenia sport, natomiast organizatorzy nie zrobili kompletnie nic, aby tą kwestię ułatwić. O takich zawodach będą pamiętać tylko ich bezpośredni uczestnicy.